Za nami kolejne spotkania w "Kawiarence kulturalnej" w Trzebieńczycach.
W niedzielne popołudnie 13-07-2025 „Kawiarenka kulturalna” w Trzebieńczycach (projekt sfinansowany w ramach Lokalnego Programu Grantowego Powiatu Oświęcimskiego
i Gminy Kęty 2025) kolejny raz zaprosiła w swoje podwoje, a raczej pod swoje parasole. Choć pogoda chciała spłatać figla, to jednak 33 obrazy Urszuli Bendzery - artystki malarki z sąsiedniego Grodziska - stanęły na sztalugach (użyczonych przez ROK w Zatorze), pod lipcowym niebem, w blasku słońca, które ostatecznie wygrało z deszczem. Tak oto sztuka wyszła do ludzi, pomiędzy kawiarniane stoliki.
Frekwencja przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów, a zachwytom nad twórczością artystki nie było końca. Pejzaże, dzieła inspirowane Tamarą Łempicką, Caravaggiem, martwe natury zdawały się zerkać i zapraszać do tej uczty duchowej siedzących gości, którzy oczywiście byli częstowani kawą, bezowymi delicjami z bitą śmietaną i owocami oraz kokosowymi babeczkami. Szczególnie kawa smakowała dziś inaczej: każdy łyk zyskiwał na smaku i aromacie, których dodawały otaczające ze wszystkich stron dzieła naszej lokalnej artystki. Pani Urszula chętnie opowiadała o swojej pasji, nie kryjąc wzruszenia zainteresowaniem i zachwytami nad pięknem jej prac. Z radością włączyła się również
w aktywność w kąciku dla dzieci, gdzie pod okiem animatorki prowadzone były zajęcia pt. „Zmalujmy coś razem”.
To było pełne magii popołudniowe spotkanie ze sztuką przez duże S. Pięknie podsumowali je goście we wpisie do księgi pamiątkowej: <<"Nasza pasja jest naszą siłą", a siłą naszej małej społeczności są ludzie z pasją❤"
20-07-2025 odbyła się kolejna, trzecia odsłona „Kawiarenki kulturalnej” w Trzebieńczycach -projektu sfinansowanego w ramach Lokalnego Programu Grantowego Powiatu Oświęcimskiego i Gminy Kęty 2025, a realizowanego przez KGiGW „Trzewoje”.
Lipcowe, słoneczne popołudnie przyciągnęło tłumy, choć może stało się to za sprawą najsilniejszej forma magii - muzyki, bo to właśnie ona była bohaterką tego spotkania.
Na polowej estradzie pojawili się utalentowani wokaliści i instrumentaliści wywodzący się z naszych miejscowości: Lidia Warzecha z Trzebieńczyc oraz Bernadetta Piasecka (z Laskowej) wraz ze swoim mężem - Piotrem. Każdy miłośnik muzyki mógł znaleźć coś dla siebie za sprawą bogatego repertuaru utworów prezentowanych przez lokalnych artystów. Ich koncert szybko przemienił się we wspólne radosne biesiadowanie. Pyszna mrożona kawa, smaczne ciasto, wspólny śpiew – czy może coś więcej łączyć ludzi?
Nie zabrakło też kącika dla najmłodszych. Dzieci zdobiły instrumenty perkusyjne, przygotowane wcześniej z materiałów z recyklingu, a następnie koncertowały wspólnie
z artystami i swoimi rodzicami bądź dziadkami.
Spotkanie z muzyką w „Kawiarence kulturalnej” utwierdziło wszystkich w przekonaniu, że „prawdziwe piękno muzyki polega na tym, że łączy ludzi.” Nie ma znaczenia wiek, płeć, światopogląd… Wystarczy zaintonować: „Śpiewajmy wszyscy w ten radosny czas…” i świat staje się naprawdę piękny!

