George Bernard Shaw powiedział kiedyś, że: „Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz.” Potwierdzeniem tych słów stało się kolejne spotkanie w „Kawiarence kulturalnej”, organizowanej w ramach projektu sfinansowanego z funduszy Lokalnego Programu Grantowego Powiatu Oświęcimskiego i Gminy Kęty 2025, a realizowanego przez KGiGW „Trzewoje”.
Atmosfera tego spotkania była naprawdę gorąca i to nie tylko ze względu na temperaturę powietrza, ale przede wszystkim przez fakt, iż wokół kawiarenkowych stolików zgromadzili się miejscowi rękodzielnicy, a właściwie artyści z wytworami swej wyobraźni i swoich rąk, . Goście kawiarenki mogli podziwiać prawdziwe cuda! Kazimiera Jakubowska z Laskowej prezentowała wspaniałe prace szydełkowe (serwety, bombki, zazdrostki itp.), Renata Przystał z Trzebieńczyc – niesamowite obrazy wykonane haftem krzyżykowym. Jak opowiadała artystka, portret Jana Pawła II tworzyła dziewięć miesięcy! Ta determinacja utwierdza tylko w przekonaniu, że „jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać.” Efekt tych spełnionych marzeń można było podziwiać dziś w kawiarence również w pracach Renaty Kolec z Zatora – maskotkach i bransoletkach tworzonych wg japońskiej sztuki, Joanny Kadłuczki z Trzebieńczyc – twórczyni dekoracji makramowych, Karoliny Kuśpik pochodzącej z Trzebieńczyc – mistrzyni szydełka. Urszula Bendzera, która już wcześniej prezentowała w kawiarence swoje piękne obrazy, dziś pozwoliła zachwycać się, tworzonym przez nią lalkami w strojach ludowych oraz artystycznymi tkaninami, Joanna Bałys – Warzecha przygotowała wystawę pięknych postaci tworzonych techniką amigurumi. Specjalną niespodziankę w kawiarence sprawiły niesamowite kreacje zaprojektowane i uszyte przez Lindę Balonek z Laskowej, w których jej córka – Zuzanna zdobywała liczne tytuły podczas konkursów miss piękności (krajowych i zagranicznych). Dodatkową atrakcję dla goście kawiarenki stanowiło to, że mogli oni również wziąć udział w specjalnych warsztatach prowadzonych przez Karolinę Kuśpik oraz ubrać lalki Urszuli Bendzery.
To była kolejna wspaniała niedziela w „Kawiarence kulturalnej”: niedziela pachnąca aromatyczną kawą, pozwalająca rozkoszować podniebienia pysznymi ciastami, a oczy pięknem prac lokalnych artystów. To nie były zwykłe produkty, to niesamowite ucieleśnienia ludzkiej kreatywności i ludzkiej pracy, to dusze zaklęte w przedmiotach.

