Czas pędzi niemiłosiernie szybko, ale w Trzebieńczycach w czasie tegorocznych wakacji jest on odmierzany w szczególny sposób – można rzec: od kawiarenki do…kawiarenki. Wszystko to za sprawą otwierającej swoje podwoje w każde niedzielne popołudnie „Kawiarenki kulturalnej” - projektu sfinansowanego w ramach Lokalnego Programu Grantowego Powiatu Oświęcimskiego i Gminy Kęty 2025, a realizowanego przez KGiGW „Trzewoje”.
To – szóste już spotkanie – upłynęło kolejny raz pod znakiem rękodzieła. Goście kawiarenki, którzy i tym razem przybyli bardzo tłumnie, mieli okazję zobaczyć dożynkowe wieńce. Jeden – zachowany sprzed sześciu lat, nagrodzony podczas Małopolskich Dożynek. To wieniec obrotowy, ukazujący powstawanie chleba od przysłowiowego ziarenka do bochenka. Kolejną atrakcję stanowił wieniec, który jest dopiero wykonywany na tegoroczne dożynki. Zainteresowani mieli możliwość obejrzeć fragmenty procesu tworzenia niektórych prac, a przede wszystkim postaci z liści kukurydzy, kwiatów i ozdób ze zbóż i ziaren. Dla wielu było to niesamowite doświadczenie, wszyscy nie kryli podziwu i nie szczędzili słów uznania dla twórców.
Odrębną atrakcję sierpniowego spotkania w kawiarence stanowiła plenerowa wystawa pasjonata fotografii, mieszkańca sąsiedniej Laskowej – Jarosława Wojtala. Stworzyła ona niesamowity klimat! Autor zdjęć zatytułował ją „Chmury i woda”, gdyż – jak poinformował – „w swoich zdjęciach lubi pokazywać, jak te dwa elementy się uzupełniają – w odbiciach na jeziorze czy w spotkaniu burzowych chmur z morzem. Bardzo interesujące jest, że między nimi pojawia się człowiek, budynek albo detal architektury, który spaja kompozycję i nadaje jej ludzki wymiar.” Goście kawiarenki z zachwytem oglądali piękne fotografie i długo dyskutowali z ich twórcą.
Nie mogło – rzecz jasna- zabraknąć w kawiarence miejsca dla dzieci, które malowały piękne obrazy, bawiły się pod czujnym okiem organizatorów, ale również swoich rodziców i dziadków.
To była kolejna niedziela przepełniona radością, rodzinnym ciepłem, długimi rozmowami przy kawie i pysznym cieście. To -jak piszą goście kawiarenki w pamiątkowej kronice – „bogactwo pasji, emocje, radość, spotkanie. To wszystko wśród ludzi pełnych pięknych pomysłów.”
