Dziś uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny, przemarsz na cmentarz, złożenie wiązanek kwiatów oraz patriotyczny koncert. Wczoraj uroczysta sesja Rady Miejskiej wykłady, wystawa... Zator świętuje 730 rocznice nadania praw miejskich oraz Narodowe Święto Niepodległości.

Wczoraj (10 listopada) w Regionalnym Ośrodku Kultury w Zatorze odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej. Podczas sesji radni uhonorowali dra Stanisława Orlickiego, przewodniczącego tego gremium, tytułem "Zasłużony dla Ziemi Zatorskiej". Uroczysta sesja była także okazją do wręczenia burmistrzowi Mariuszowi Makuchowi brązowego medalu "Za zasługi dla pożarnictwa".

Gościem uroczystości był Reaktor ASP w Krakowie prof. Andrzej Bednarczyk. Jego obecność nie była przypadkowa. Wraz z obecną również na uroczystości prodziekan Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie dr Katarzyną Stępień przekazał dar od zaprzyjaźnionej z naszą gminą uczelni - płaskorzeźbę przedstawiająca orła.

„Honorowi Obywatele Królewskiego Miasta Zatora” to tytuł wykładu, który wygłosił wczoraj dr hab. Konrad Meus z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. O tym jak wyglądała konserwacja odnalezionego nie tak dawno dokumentu z 1872 roku, potwierdzającego nadanie honorowego obywatelstwa Zatora, opowiadała dr Regina Kozik z ASP w Krakowie. Rocznicowa uroczystość była także okazją do promocji II tomu serii Książnica Zatorska" pt.  „Moje Życie. Wspomnienia Zatorzanina” oraz do wręczenia nagród w konkursie historycznym, który dotyczył pierwszego tomu "Książnicy". Nagrodzeni mieli wyjątkową okazję zdobyć autograf Tomasza Wichmana, wnuka Władysława Wichmana, któremu poświęcony był. I tom. Na koniec w "Galerii Szklanej" otwarta została wystawa pt. „Honorowi Obywatele Królewskiego Miasta Zatora”.

W piątek (11 listopada) uroczystości rozpoczęły się tradycyjną mszą św. w intencji Ojczyzny, odprawioną w zatorskim kościele parafialnym. Przed mszą wysłuchaliśmy krótkiego patriotycznego koncertu w wykonaniu muzyków Zatorskiej Orkiestry Dętej. Po mszy, przy dźwiękach Orkiestry, biało-czerwony pochód udał się na zatorski cmentarz, na Grób Nieznanego Żołnierza. Nie zabrakło wielkiej biało-czerwonej flagi ze szkoły w Podolszu! Tradycyjnie, 11 listopada, swoje podwoje otwiera dla zwiedzających Izba Regionalna Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej. Nie inaczej było i tym razem. Po południu  Regionalny Ośrodek Kultury w Zatorze zaprosił na koncert "Jeszcze jeden Mazur”. Na scenie pojawili się: Joanna Trafas, Stanisław Duda, Emilia Bernacka, Anna Hara-Pióro. W drugiej części koncertu wspólnie śpiewaliśmy nasze najpiękniejsze patriotyczne pieśni.

Zobaczcie zdjęciowy kolaż z tych wydarzeń.