Rok był pracowity. 122 wyjazdy, ćwiczenia, projekty, zakupy. Strażacy z OSP Zator podsumowują 2022 rok.

Dziś strażacy z OSP Zator na swoim facebooku podsumowali 2022 rok. - Miniony rok był bardzo pracowitym rokiem dla naszych druhów, nie tylko ze względu na ilość zdarzeń do jakich byliśmy dysponowani, ale także ze względu na projekty, które zrealizowaliśmy.

   W 2022 roku wyjechaliśmy do 122 interwencji, z czego 23 zdarzenia to pożary, 96 zdarzeń to miejscowe zagrożenia natomiast 3 zdarzenia zostały zakwalifikowane jako alarm fałszywy. Wynik 122 wyjazdów daje nam 3 miejsce na liście jednostek z powiatu oświęcimskiego, które najczęściej interweniowały w 2022 roku oraz 21 w skali Województwa Małopolskiego.

   Najwięcej, bo aż 30 zdarzeń to wyjazdy do powalonych drzew, 28 zdarzeń to kolizje i wypadki drogowe, a 16 razy interweniowaliśmy w związku z pożarami traw i nieużytków.

   Strażacy podczas działań łącznie spędzili niemal 955 godzin.

W ubiegłym roku udało się nam zorganizować 7 ćwiczeń dla druhów włączonych do Jednostki Operacyjno-Technicznej. Między innymi szkoliliśmy się z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy, doskonalenia technik z zakresu ratownictwa wodnego z wykorzystaniem łodzi ratowniczej.

Największymi ćwiczeniami w jakich braliśmy udział były niewątpliwie ćwiczenia na obiekcie Western Camp Resort, podczas których mogliśmy dokładnie zapoznać się z obiektem.

   Dzięki środkom pozyskanym z funduszu przeciwdziałania Covid-19 w 2022 roku zakupiliśmy: silnik Suzuki o mocy 60km do łodzi ratowniczej typu RIB, 15 węży W42/20 Bezalin w kolorze neonowo pomarańczowym, 5 mikrofono-głośników do radiotelefonów Hytera, prądownice TurboJet RosenBauer 101 EN, 3 hełmy Rosenbauer Heros Titan wraz z latarkami LED, 10 par rękawic specjalnych Holik Angel, 26 koszulek T-shirt „Straż” w kolorze piaskowym oraz 25 czapek „Straż” w kolorze piaskowym.

   Dzięki środkom pozyskanym w ramach realizacji zadania publicznego pod tytułem ZAPEWNIENIE GOTOWOŚCI BOJOWEJ JEDNOSTKI OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ WŁĄCZONEJ DO KRAJOWEGO SYSTEMU RATOWNICZO-GAŚNICZEGO kupiliśmy 3 pary butów specjalnych FHR 006 PL Brandbull, 1 parę butów specjalnych gumowych Strażak 01, 2 komplety kamizelek asekuracyjnych Ratownik III KSP 80N wraz z sygnalizatorami świetlnymi, koło ratunkowe z zasobnikiem 25m, lornetkę, rozdzielacz kulowy oraz latarkę Streamlight.

   Jednym z największych projektów, jakie udało nam się zrealizować w 2022 roku jest niewątpliwie zakup nowego lekkiego specjalnego samochodu rozpoznawczo-ratowniczego Ford Ranger o wartości 230 000,00 złotych. Projekt byłby nie możliwy do zrealizowania gdyby nie dofinansowanie z Urzędu Miasta w Zatorze oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Reszta kwoty potrzebnej na zrealizowanie zadania to środki własne OSP.

   Rok 2022 to nie tylko zakupy i wyjazdy do zdarzeń, to także działania prewencyjne i edukacyjne. W ubiegłym roku uczestniczyliśmy w 7 piknikach i pokazach dla dzieci. Odwiedziliśmy 6 żłobków i przedszkoli na terenie Gminy Zator. Podczas tych wszystkich pikników i pokazów dzieci mogły zapoznać się ze sprzętem jakim dysponujemy oraz tradycyjnie polać wodą z węża strażackiego.

    Poczet sztandarowy z naszej jednostki oraz delegacja uczestniczyły w takich uroczystościach jak: Liturgia Wigilii Paschalnej (Wielka Sobota), Gminne Obchody Dnia Strażaka połączone z obchodami 115-lecia jubileuszu powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Podolszu, Święto Konstytucji 3 Maja, Dzień Niepodległości. Ponadto nasz poczet sztandarowy był obecny podczas obchodów jubileuszów w ościennych jednostkach - piszą strażacy.