20 października w zatorskiej Szkole Podstawowej odbyła  się akcja pod hasłem „Przerwa na czytanie”. Nasza szkoła dołączyła do II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie. Celem akcji było  zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu, tj. w bibliotece szkolnej, świetlicy, salach lekcyjnych oraz na korytarzach szkolnych. 

Na każdej przerwie można było zobaczyć uczniów i nauczycieli z książką przyniesioną z domu lub wypożyczoną z biblioteki.  Liczba czytających w tym dniu uczniów to aż 377, nie licząc nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły. Ponadto w ramach tego wydarzenia koordynator akcji – pani Marta Stramecka wraz z nauczycielami polonistami: panią Izabelą Spisak i Dorotą Czermak oraz bibliotekarzem panią Marią Tatar przygotowały dla uczniów dodatkowe czytelnicze atrakcje. Na jednej z przerw na każdym korytarzu znajdowało się stoisko, przy którym uczniowie zmagali się z różnorodnymi zadaniami, quizami, konkursami sprawdzającymi znajomość lektur. Zadania na stoiskach dostosowane były do wieku uczniów. Wśród quizów największą popularnością cieszył się „Harry Potter” i „Zmierzch”, nie zabrakło też fanów „Mitologii” oraz baśni czy legend. Jedną z konkurencji była gra w klasy, podczas której chętni uczniowie mieli za zadanie przejść wyznaczoną trasą z książką na głowie. Nagrody i dyplomy można było również otrzymać, przebierając się za wybraną postać literacką. To sprawiło, że na szkolnym korytarzu można było spotkać Harrego Pottera, Plastusia, Pipi Langstrumpf, księżniczki, rycerzy, włóczykija i inne postacie. 

Cieszymy się, że tak wielu uczniów wzięło aktywny udział w wydarzeniu. Podsumowaniem akcji niech będą słowa Richarda Steele: "Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała”

Nikola Szymborska