Policjanci z oświęcimskiej drogówki wspólnie z nauczycielem CSR i uczniami technikum logistycznego o profilu ratownictwo medyczne z Powiatowego Zespołu nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach oraz wykładowcą i studentami kierunku ratownictwo medyczne z Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu pod patronatem Burmistrza Gminy Zator, w Podolszu przy ulicy Zatorskiej przeprowadzili akcję pod nazwą „Bezpieczeństwo na drodze. Nie bądź obojętny. Reaguj!”.

Podczas prowadzonej kontroli drogowej policjanci proponowali kierowcom możliwość wzięcia udziału w kilkuminutowej lekcji z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Następnie uczennice technikum logistycznego o profilu ratownictwo medyczne pod okiem Krzysztofa Klimczaka nauczyciela Centrum Szkolenia Ratownictwa przy użyciu fantoma uczyły kierujących prawidłowego prowadzenia resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Z kolei w ambulansie Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu pod okiem wykładowcy Piotra Wędziny studenci ratownictwa medycznego instruowali kierowców w jaki sposób należy przeprowadzić resuscytację krążeniowo oddechową przy użyciu zautomatyzowanego defibrylatora zewnętrznego tzw. AED. Kierowcy dowiedzieli się również jak zabezpieczyć miejsce wypadku, jak wyciągać rannych z pojazdów, jak ich ułożyć, jak tamować krwawienia.

Akcja miała na celu uświadomienie kierującym skutków jakie niesie ze sobą brak koncentracji za kierownicą, brawura oraz nieprzestrzeganie przepisów drogowych, a także przypomnienie podstawowych zasad postępowania świadka wypadku oraz udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w zdarzeniach drogowych. fot i inf. KPP Oświęcim