Ogłoszono wyniki trzeciej międzynarodowej edycji konkursu „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie” (rok szkolny 2022/23). Po raz trzeci z rzędu laureatem została Amelia Kulawik!
Konkurs polegał na wykonaniu komiksu w języku polskim przedstawiającego epizod rozgrywający się na tle wydarzeń ważnych dla dziejów polskiego społeczeństwa z udziałem realnego lub fikcyjnego bohatera uwzględniając zakres historyczny pracy, który powinien mieścić się w latach 1917 do 1990.
Amelia Kulawik znalazła się na liście laureatów tego konkursu po raz trzeci z rzędu! Wykonała ona komiks pt. „Ocalał, by ocalać innych. Epizody z życia Jana Głąba”. Był to kolejny komiks Amelii (po historii Jana Szklarza i Tadeusza Smreczyńskiego) opowiadający o losach ludzi, którzy żyli na naszej ziemi i swoim życiem dawali świadectwo umiłowania Ojczyzny i wolności.
Tegoroczny komiks opowiada o kilku epizodach z biografii człowieka, który urodził się w Grodzisku.
Jan Głąb służył przed II wojną światową jako ułan w 13. Pułku Ułanów w Nowej Wilejce. W pułku tym ukończył szkołę podoficerską jako elew. W 1937 roku został przeniesiony do rezerwy, by już dwa lata później stawić się w Żółkwi jako zastępca dowódcy 2. plutonu szwadron 1. i wziąć udział w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku. Dzieje Jana Głąba nie są do końca poznane, wiele epizodów z jego życia (z uwagi na walkę konspiracyjną) pozostaje tajemnicą. Wiadomym jednak jest, że człowiek ten zasłużył na miano bohatera. Nie tylko wziął czynny udział w dramatycznej kampanii wrześniowej, podczas której dostał się do niewoli. Udało mu się jednak z niej zbiec i wrócić szczęśliwie do rodzinnego domu. Nie zaprzestał walczyć. Skupił się na niesieniu pomocy zbiegom z pobliskiego Auschwitz. Był niezwykle aktywnym łącznikiem w Grodzisku. Tu trafiali więźniowie, którym udało się uciec z Auschwitz. Jan Głąb, pod osłoną nocy, prowadził ich przez las do Spytkowic i tam przekazywał ich łącznikom z Krakowa. Nasz lokalny bohater przeprowadził około trzystu więźniów, między innymi: Lucjana Motykę (późniejszego Ministra Kultury i Sztuki), Szymona Zajdowa, pseudonim „Wojnarek” (Żyda, komunistę, który po wojnie zrobił karierę polityczną, został sekretarzem PZPR-u w Krakowie) i Austriaka Josefa Meisela pseudonim „Pepi” - komunistę i bojownika ruchu oporu przeciwko narodowemu socjalizmowi. Jan Głąb za swoje zasługi został odznaczony Medalem „Za udział w wojnie obronnej 1939” oraz Medalem Zwycięstwa i Wolności 1945. (SB)
Gratulujemy!
Link do informacji o konkursie >>>TUTAJ<<<