Już są! Zapowiadane w ubiegłym roku edukacyjne przystanki Doliny Karpia w końcu pojawiły się w Zatorze.
Każdy przystanek to zbiór wiedzy o Dolinie Karpia. Grafika przygotowana została zgodnie z Księgą Wizualizacji Doliny Karpia. W całej Dolinie stanie 30 takich przystanków.
Przystanki zakupiło Stowarzyszenie Dolina Karpia przy udziale 7 gmin tworzących Dolinę, ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
EDUKACYJNE PRZYSTANKI w Dolinie Karpia - kolorowe, przyciągające uwagę, a co najważniejsze promujące Dolinę Karpia pojawiły się we wszystkich gminach Doliny Karpia. Zadanie zostało zrealizowane w ramach operacji własnej pn. „Promocja obszaru Doliny Karpia poprzez spójne oznakowanie przystanków na terenie Doliny Karpia” w ramach realizacji Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność na lata 2014-2020 dla obszaru Doliny Karpia (LSR)”.
Niepowtarzalny, malowniczy krajobraz ukształtowany przez naturę i ludzkie dłonie. Zapierające dech w piersiach widoki, bogactwo przyrodnicze, liczne zbiorniki wodne, wiejski klimat, ścieżki piesze, trasy rowerowe, lasy, pagórki oraz niesamowite atrakcje turystyczne, to wszystko zamieszczone zostało na rysunkowej mapie Doliny Karpia, która znajduje się na edukacyjnych przystankach w Dolinie Karpia. Kolorowa mapa w kształcie karpia przyciąga uwagę nie tylko dzieci ale również dorosłych, ponieważ pokazuje jak atrakcyjnie można spędzić czas w Dolinie Karpia. Zaznaczono na niej m.in. obiekty historyczne, przyrodnicze oraz posiadające znak marki lokalnej Dolina Karpia czy należące do Ekomuzeum Doliny Karpia. Dzięki informacjom zawartym na mapie zarówno turyści jak i mieszkańcy Doliny Karpia mogą zapoznać się z różnorodną, bogatą i ciekawą ofertą turystyczno-edukacyjną Doliny Karpia. Zapoznanie się z informacjami zawartymi na mapie Doliny Karpia przyczyni się do wzmocnienia tożsamości lokalnej mieszkańców Doliny Karpia opartej na wykorzystaniu lokalnych zasobów kulturowych, historycznych lub przyrodniczych oraz do budowania pozytywnego wizerunku Doliny Karpia, opartego na tradycji, autentyczności i zrównoważonym rozwoju.
Zatem zapraszamy wszystkich do zapoznania się z mapą Doliny Karpia promującą ofertę turystyczną naszego obszaru! - czytamy w projektowym kounikacie.
Szata graficzna przystanków jest zgodna z przyjętym Systemem Identyfikacji Wizualnej i zawiera różnego rodzaju łamigłówki, zadania i plansze informacyjno-promocyjne dotyczące każdej gminy oraz kolorową mapę w kształcie karpia. Zaznaczono na niej m.in. obiekty historyczne, przyrodnicze oraz posiadające znak marki lokalnej lub należące do Ekomuzeum Doliny Karpia.
W gminie Zator edukacyjne przystanki zlokalizowane są w następujących miejscach: Zator pl. Kościuszki (Zator Rynek), ul. Oświęcimska (Podlipki), ul. Krakowska (Zator Blich), ul. Mickiewicza (Zator szkoła).
(fot. Sławomir Winnicki)