Marian Kurzak, mieszkaniec Zatora, podczas prac remontowych znalazł bezcenny dokument!

Znalazca poinformował Burmistrza Zatora o dokumencie, a następnie przekazał go celem zachowania w zbiorach archiwalnych Urzędu Miejskiego w Zatorze. Dokument pochodzi z 1872 roku („Dany na posiedzeniu pełněm Rady Miasta Zatora w dniu 25 lutego 1872r.”) 

Ze względu na stan techniczny dokumentu, Burmistrz Zatora zaproponował aby w ramach partnerskiej współpracy Gminy Zator z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie konserwatorami z Pracowni Konserwacji Malowideł na Podłożu Papierowym, wykonali jego profesjonalną konserwację oraz odtworzyli brakujące elementy. Zdaniem specjalistów z ASP, znalezisko jest cenne historycznie, a zarazem  ze względu na zawarte w nim kolorowe grafiki, może wiarygodnie przedstawiać zatorski rynek z połowy XIX wieku.

Konserwacji dokumentu i naukowego opracowania podjęła się Kierownik Pracowni dr Regina Kozik. Prace konserwatorskie powinny zakończyć się na przełomie roku. Warto podkreślić, że 25 lutego 2022 r. minie 150 lat od jego powstania.

W dniu 29 kwietnia br. Burmistrz Zatora Mariusz Makuch przekazał Wydziałowi Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie historyczny dokument potwierdzający nadanie „Honorowego Obywatelstwa Królewskiego Miasta Zatora”. W spotkaniu uczestniczyli: Burmistrz Zatora Mariusz Makuch, dr hab. profesor ASP Jarosław Adamowicz oraz dr Regina Kozik (na zdjęciu).

Po raz kolejny wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie w ramach odnowionej w tym roku umowie partnerskiej, będziemy mogli zachować dla naszej społeczności ten przepiękny i wartościowy dokument.

Ponieważ Urząd Miejski w Zatorze współpracuje również z Instytutem Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, skan dokumentu został przekazany również tamtejszym naukowcom. Być może uda się ustalić okoliczności jego powstania oraz znaleźć podobne zatorskie archiwalia. Tropy prowadzą do zbiorów archiwalnych Lwowa i Wiednia.

 

Bardzo dziękujemy Panu Marianowi Kurzakowi za piękny gest i przekazanie cennego dokumentu, który niezaprzeczalne stanowi dziedzictwo naszej gminy i jej mieszkańców.

Zapraszamy do zapoznania się z treścią odnalezionego dokumentu, którego aktualny wygląd przedstawiamy poniżej. Szczególną uwagę warto zwrócić na panoramę wschodniej pierzei zatorskiego rynku i obraz ówczesnego życia miasta informuje Urząd Miejski