Prace modernizacyjne w oczyszczalni w Podolszu zbliżają się do końca. Zakres robót jest imponujący. 

   Dzięki modernizacji praca oczyszczalni będzie stabilna. Najważniejsza część procesu technologicznego oczyszczania ścieków, złoże biologiczne, zyska dodatkową ochronę. 

   Stanie się tak dzięki wybudowanemu zbiornikowi wyrównawczemu. Największym problemem do tej pory były tzw. piki.  Są takie momenty w ciągu doby, gdy do kanalizacji trafia dużo ścieków jednocześnie. Zbiornik pozwala na wyrównanie fali ścieków, zarówno jeśli chodzi o ilość jak i o gęstość.

   Oczyszczalnia, dzięki współpracy z naukowcami z Akademii Górniczo Hutniczej walczy z odorem. Przy głównym kolektorze zainstalowana zostało urządzenie zatrzymujące przykre zapachy. Modernizacja zakłada jak największą hermetyzację procesu oczyszczania ścieków. Efekt na pewno odczują już wkrótce mieszkańcy okolicy, którzy do tej pory skarżyli się na nieprzyjemne zapachy.

   Na realizację zadania Oczyszczalnia Sp. z o.o. uzyskała dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w ramach Działania 5.3 Ochrona zasobów wodnych, poddziałania 5.3.2 Gospodarka wodno-kanalizacyjna – SPR  w kwocie 3 929 444,39 zł. Całość inwestycji opiewa na 10.798.513,07 zł brutto. Oprócz modernizacji w ramach projektu oczyszczalna przeprowadziła dużo prac za własne pieniądze.

   Realizacja inwestycji wynikała z dostosowania ciągu technologicznego do aktualnych potrzeb rozwijających się gmin Zator i Babice oraz wymiany wyeksploatowanych urządzeń. Dzięki modernizacji zostanie podniesiona efektywność oczyszczania ścieków, poprawi się zabezpieczenie przed wydzielaniem odorów i funkcjonalność oczyszczalni. 

   Ścieki mogłyby być tańsze o ⅓ gdyby nie rzeczy, które trafiają do kanalizacji, a nie powinny. Prezerwatywy, wiskozowe chusteczki, rajstopy, rękawiczki, maseczki, garderoba, martwe zwierzęta (patrz zdjęcie) ! Kiedyś oczyszczalnia wywoziła rocznie ok. 90 ton m.in. takich osadów. Dziś jest to 400 ton!