27 kwietnia br. Gmina Zator wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Oświęcimiu, Komisariatem Policji w Zatorze oraz Technikum Logistycznym (profil ratownictwo medyczne) z Brzeszcz zorganizowała akcję profilaktyczną mająca na celu bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Na drodze krajowej nr 28 przy Zespole Szkolno Przedszkolnym w Graboszycach w godzinach od 9:00 do 10:00 patrol oświęcimskiej drogówki zatrzymywał kierowców, którzy nie dostosowali się do przepisów kodeksu ruchu drogowego, ale także przypadkowych kierujących. Miejsce akcji, zostało wybrane nieprzypadkowo, gdyż droga krajowa nr 28 Zator – Medyka cieszy się dużym zainteresowaniem turystów, gdzie dochodzi do dużej liczby zdarzeń drogowych. Tym razem kierujący nie otrzymali mandatu, a w zamian pouczenie i udział w akcji edukacyjnej udzielania pierwszej pomocy. Ratownicy medyczni z Technikum Logistycznego instruowali i omawiali procedury udzielania pierwszej pomocy podczas wypadku drogowego. Wyjaśniano kierowcom m.in. jak zabezpieczyć miejsce wypadku, jak wyciągać rannych z wraków, aby im nie zaszkodzić, jak ich układać na ziemi oraz jak tamować krwawienia. To niezwykle ważne, bo do czasu przyjazdu karetki takie rzeczy mogą przesądzić o czyimś życiu lub śmierci.  Kierowcy musieli przede wszystkim wykazać się umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy, w tym resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomie. 

Akcja spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem skontrolowanych kierujących. W maju zaplanowano następną.

Serdecznie dziękujemy za udział w akcji profilaktycznej: Wydziałowi Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu, Komisariatowi Policji w Zatorze oraz Technikum Logistycznemu z Brzeszcz.