Uroczysta sesja Rady Miejskiej, Msza św. w intencji Ojczyzny, przemarsz na cmentarz, koncerty, spotkania - tak zapowiada się przyszły weekend w Zatorze. 10, 11 i 12 listopada świętować będziemy naszą Niepodległość oraz 731 rocznicę lokacji Zatora.

Świętowanie rozpoczniemy 10 listopada. W tym dniu o godz.16.00 w ROK-u rozpocznie się  Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Zatorze z okazji 731 rocznicy lokacji Zatora, oraz obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Podczas sesji nastąpi wręczenie wyróżnienia Zasłużony dla Ziemi Zatorskiej oraz rozstrzygnięcie II edycji konkursu „Zator i Zatorzanie w dziejach Narodu i Państwa polskiego”. Podczas sesji oficjalnie zaprezentowany zostanie Hejnał Zatora. Po zamknięciu obrad uroczystej sesji odbędzie się koncert okolicznościowy w wykonaniu Cracow Brass Quintet oraz recital fortepianowy w wykonaniu autora melodii hejnału Zatora Janusza Bieleckiego pt.: "Muzyka zmysłów".

Kwintet blaszany -  Cracow Brass Quintet powstał w 2002. Jako zespół kameralny stanowi syntezę tradycji muzycznych w Polsce i nowych trendów wykonawczych docierających z całego muzycznego globu, gdzie instrumenty dęte blaszane przeżywają od dawna nie słabnący rozwój. Kwintet jest laureatem nagrody drugiego miejsca w VII Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Warszawie i III nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2009).

W skład zespołu wchodzą muzycy współpracujący na stałe z takimi orkiestrami jak Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestra Filharmonii Śląskiej i NOSPR w Katowicach.

W repertuarze kwintetu znajdziemy utwory Gabriellego, Samuela Scheidta, pełną kompozytorskiego kunsztu muzykę Haendla, genialne dzieła Bacha i Mozarta,a także klasyków XX wieku i uznanego za króla jazzu - Georga Gershwina.

Skład: Wojciech Kaszuba - trąbka, Szymon Gaudyn - trąbka, Paweł Dziewoński - waltornia, Andrzej Tkaczyk - puzon, Jakub Szneider - tuba;

Janusz Bielecki – kompozytor, promotor, producent filmowy, mecenas sztuki i filantrop. Założyciel Fundacji Bielecki Art. Twórca muzyki solowej, kameralnej i symfonicznej. Jego dzieła znalazły się w repertuarze uznanych artystów jak i w programach prestiżowych sal koncertowych w Polsce i za granicą (m.in. Palau de la Música Catalana – Barcelona,  Großer Saal Musikverein - Wiedeń). Pomysłodawca międzynarodowego festiwalu Screen & Sound Fest – Let’s See The Music.

11 listopada o godz.10.30 rozpocznie się Msza Święta w intencji Ojczyzny w  Kościele parafialnym w Zatorze. Przed Mszą Św. krótki koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej ROK Zator. Ok. godz.11.30 - przemarsz i złożenie kwiatów przy mogile na cmentarzu.

W godz. 12.00-15.30 TMZZ zaprasza do Izby Regionalnej na prezentację zbiorów pt. „Dzieje Ziemi Zatorskiej”.

O godz.16.00 ROK zaprasza na koncert  Poeci powstania styczniowego: wiersze i pieśni artystyczne kompozytorów związanych z Małopolską”

Wśród proponowanych tekstów poetyckich są wiersze Mieczysława Romanowskiego czy Konstantego Gaszyńskiego, największa jednak część programu poświęcona jest wybitnemu poecie Adamowi Asnykowi. Od roku 1870 związany był na stałe z Krakowem. W programie prezentujemy pieśni do słów Asnyka kompozytorów krakowskich: W. Żeleńskiego i Zygmunta Stojowskiego oraz cykl 4 Pieśni do słów Asnyka wybitnego polskiego pianisty i patrioty I. J. Paderewskiego.

Wykonawcy są związani z Akademią Muzyczną w Krakowie i działaniem artystycznym przede wszystkim w Małopolsce.

Katarzyna Suska, mezzosopran, Stanisław Duda, baryton, Błażej Peszek, aktor (Teatr Stary w Krakowie), Emilia Bernacka, fortepian

Projekt realizowany przy wsparciu  finansowym Województwa Małopolskiego. Wstęp wolny.

Natomiast 12 listopada ROK zaprasza na koncert patriotyczny w wykonaniu zespołów, solistów ROK Zator i CKiS w Skawinie. Wstęp wolny. Początek o godz. 16:00.