W 2020 roku strażacy interweniowali 47 599 razy z czego 9 tys. 811 razy wyjeżdżaj do pożarów w których zginęły 43 osoby, a 218 zostało rannych. Statystycznie małopolscy strażacy interweniowali w zeszłym roku co 11 minut i 4 sekundy. W Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie odbyła się narada roczna kadry kierowniczej. 

Narda była okazją do spotkania z władzami województwa. Obecni byli m.in. Edward Siarka - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Krakowie, wojewoda Łukasz Kmita, marszałek Witold Kozłowski, wicemarszałek Łukasz Smółka oraz Robert Bażela – Dyrektor Departamentu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i gospodarki Wodnej w Krakowie.

Podczas uroczystej zbiórki, st. bryg. mgr inż. Piotrowi Filipkowi – Małopolskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej wręczono akty przekazania dwóch samochodów pożarniczych i dwóch autodrabin. Symbolicznie przekazano także sprzęt zakupiony w ramach pakietu medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej, finansowanej ze środków Funduszy Europejskich – namioty i opryskiwacze - czytamy na stronach Województwa Małopolskiego. 

Wszyscy wiemy, jak wielka odpowiedzialność spoczywa na barkach tych, którzy dbają o nasze codzienne bezpieczeństwo. Pracy strażaków nie da się przecenić. Jako Samorząd Województwa Małopolskiego stawiamy na bezpieczeństwo i konsekwentnie wspieramy ich działania, bo w trudnym czasie pandemii to właśnie strażacy, obok lekarzy i ratowników, najczęściej stają w obliczu zagrożenia i służą pomocą w sytuacjach, w których stawką jest ludzkie życie - mówił podczas uroczystości marszałek Witold Kozłowski.

W ramach projektu Zwiększenie skuteczności prowadzenia długotrwałych akcji ratowniczych Komenda Miejska PSP w Krakowie otrzymała dwa specjalistyczne pojazdy z drabinami o długości 30 i 42 metrów o łącznej wartości ponad 4,8 mln złotych, natomiast Komenda Powiatowa PSP w Nowym Targu wzbogaciła się o samochód ciężki (GCBA), gaśniczy przeznaczony do działań ratowniczo-gaśniczych z wbudowanym zbiornikiem wody oraz zbiornikiem środka pianotwórczego o wartości ok. 1,2 mln złotych. Średni samochód gaśniczy (GBA) ze zbiornikiem na wodę i autopompą o wartości niemal mln złotych, sfinansowany ze środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), trafił zaś do Komendy Powiatowej PSP w Miechowie.

- Bardzo dziękuję małopolskim strażakom za zaangażowanie w niesienie pomocy osobom, których życie i zdrowie jest zagrożone. Każdego dnia spotykacie się z sytuacjami, które wymagają Waszej siły, determinacji i niezawodnego sprzętu. Nowe samochody pozwolą na bezpieczne dotarcie do poszkodowanych. To niezwykle ważne, że sukcesywnie udaje się doposażać jednostki funkcjonujące w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Pandemia pokazała, jak szeroki jest wachlarz zadań, które wykonują strażacy i druhowie. Bardzo dziękuję za pełen profesjonalizm i gotowość do udzielania wielowymiarowego wsparcia. Za to, że jesteście wierni dewizie: „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Jak wyglądają strażackie statystyki? 

W minionym roku na terenie Małopolski strażacy odnotowali 47 599 zdarzeń, w tym:  9811 pożarów; 33 926 miejscowych zagrożeń oraz 3862 alarmów fałszywych. Pożary stanowiły 20,6%, miejscowe zagrożenia – 71,3 %, a alarmy fałszywe to 8,1% ogółu zdarzeń.
Statystycznie strażacy w województwie małopolskim w 2020 roku wyjeżdżali:
1.    do zdarzenia co 11 minut i 4 sekundy,
2.    do miejscowego zagrożenia co 15 minut i 32 sekundy,
3.    do pożaru co 53 minuty i 42 sekundy.
 
Zakupy pojazdów OSP
Łącznie ze środków Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, dotacji Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz środków ubezpieczeniowych będących w dyspozycji Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej jednostki ochotniczych straży pożarnych województwa małopolskiego zakupiły:
1.    1 lekki samochód ratowniczo gaśniczy,
2.    50 średnich samochodów ratowniczo gaśniczych,
3.    4 ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze
za łączną kwotę ponad 45 mln złotych.
 
Działania podejmowane w województwie małopolskim w związku z epidemią koronawirusa
Do działań związanych z kronawirusem w 2020 roku strażacy wzywani byli 7 614 razy. W tym roku tego typu interwencji było już ponad 600. Strażacy w województwie małopolskim podejmują szereg działań wspierających walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, m.in.:
1.    codziennie podejmują działania związane z obsługą namiotów w przyszpitalnych punktach przyjęć,
2.    pełnili służbę w szpitalach tymczasowych,
3.    utworzyli punkty pobrań wymazów, wspierając ogólnopolską akcję badań przesiewowych dla nauczycieli,
4.    pomogli dostarczyć płyny dezynfekcyjne dla żłobków i przedszkoli (niemal 11 000 sztuk płynu do rąk oraz ponad 12 000 sztuk płynu do dezynfekcji),
5.    wspólnie z pracownikami opieki społecznej strażacy ochotnicy dostarczają żywność i leki osobom objętym pomocą placówek społecznych oraz osobom pozostającym w domowej kwarantannie.

- Wyjątkowy rok przyniósł wyjątkowy wyzwania dla jednostek ochrony przeciwpożarowej w całym województwie małopolskim. Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele planów na rok 2020 uległo zmianie, a strażacy Państwowej Straży Pożarnej zostali zaangażowani do realizacji zadań związanych ze zwalczaniem wirusa. Były to zadania priorytetowe i jako takie wymagały ogromnych nakładów finansowych oraz zmiany organizacji pracy i służby. Mimo oczywistych niedogodności strażacy z powierzonych obowiązków wywiązywali się wzorowo, wspierając służbę zdrowia oraz Państwową Inspekcję Sanitarną w ich ustawowych zadaniach – podsumowuje małopolski wojewódzki komendant PSP st. bryg. Piotr Filipek.

Foto: UMWM, inf. UMWM oraz UWWM