W natłoku negatywnych informacji, poczuciu beznadziei codziennego dnia, tak obfitego w konflikty i brak wzajemnego zrozumienia, pojawia się grupa idealistów, którzy wierzą, że rzeczywistość można malować kolorami szczęścia. Kierowani odruchem serca, zakasują rękawy, a efektem ich pracy staje się „Charytatywny kiermasz ciast i ciasteczek”, który rozpoczyna spiralę urzeczywistnionego dobra.

Wspomnianą grupę tworzą uczniowie I i IV klasy technikum w Wielozawodowym Zespole Szkół w Zatorze, którzy pod przewodnictwem pani Ewy Frączek i pani Sylwii Przejczowskiej podjęli działania mające na celu wsparcie Domu Samotnej Matki w Wadowicach. Efektem zaangażowania wspomnianej społeczności szkolnej stał się kiermasz, na którym  uczniowie, rodzice, przedsiębiorcy mogli zakupić różnorodne smakołyki powstałe w pracowni gastronomicznej WZS oraz przygotowane przez rodziców aktywnie włączających się w życie szkoły. Zapach i smak wypieków był na tyle intensywny, że puszki z datkami pękały w szwach. Zwieńczeniem kulinarnych działań stało się przedstawienie upamiętniające odzyskaną przez Polskę niepodległość. Młodzież zapytała w nim nie tylko o sens dzisiejszego rozumienia patriotyzmu, ale przede wszystkim podkreśliła, że Polska to wspólnota, której wolność wymaga od każdego z nas odpowiedzialności za jej los.

Ostateczny wynik tych działań przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Cały dochód z kiermaszowej sprzedaży, wzbogacony o datki przekazane przez zwycięzców szkolnego konkursu „Przeboje i wyboje”, został przeznaczony na zakup pralki i pampersów. Dodatkowo firma MASPEX podarowała napoje Tymbark, które także zostały dołączone do zakupionych produktów. Dzięki takiemu wsparciu w dniu 22 listopada 2021 r. cały asortyment dotarł do Domu Samotnej Matki w Wadowicach, a szkolna delegacja została zobowiązana do przekazania wszystkim biorącym udział w tym wydarzeniu szczerej wdzięczności Sióstr Albertynek, dla których zakupione produkty są ogromnym wsparciem w codziennej rzeczywistości.

Jednym słowem: WARTO POMAGAĆ!

(tekst i zdjęcia: WZS Zator)