Uczniowie Wielozawodowego Zespołu Szkół w Zatorze w ramach realizacji projektu POZNAJEMY STOLICE EURUPY odwiedzili Pragę. 

Praga DZIEŃ I (12 kwietnia 2023 r.)

W dniu 12 kwietnia 2023 r. klasy II i III technikum przy wsparciu uczennic z klasy I BS

i I technikum ruszyły na szlak ulicami Pragi w poszukiwaniu dowodów na to, że miasto to nie bez powodu nazywane jest ZŁOTYM MIASTEM. Piękna architektura, dzieła Alfonsa Muchy, romantyczne uliczki, Franz Kafka, Stare Miasto, Nowe Miasto, Józefów, praski zegar astronomiczny to tylko niektóre punkty na planie dzisiejszego spaceru. Za nami pierwszy dzień, ale już wiemy, że warto było ruszyć w drogę 

Praga DZIEŃ II (13 kwietnia 2023 r.)

Dzisiejsze spotkanie z Pragą rozpoczęliśmy od MAGICZNEGO WZGÓRZA w Pradze czyli Strahova wraz z jego XII-wiecznym kompleksem obejmującym romańską bazylikę, klasztorny browar oraz Muzeum Miniatur. Warto wspomnieć, że klasztor posiada bibliotekę, którą można było obejrzeć w filmie o przygodach Jamesa Bonda "Casino Royal" z Danielem Craigem. Następnie zwiedziliśmy Pogorzelec, Loretańskie Namesti, Hradczany, Ogrody Królewskie i Letni Pałac Namestnikowski. W Katedrze Świętych Wita, Wacława i Wojciecha westchnęliśmy modlitewnie w intencji naszych MATURZYSTÓW a w Starym Zamku odkryliśmy tajemnicę schodów jeździeckich. Tajemnicą pozostała w dalszym ciągu

św. Brygida, która nie pozwoliła nam się odnaleźć w Kościele św. Jerzego. Złota Uliczka urzekła nas pisarskim natchnieniem Franza Kafki oraz historią ukrytą w zakamarkach małych domków. Poczuliśmy klimat Małej Strany, założyliśmy podpisy na ścianie Johna Lenona i potwierdziliśmy swoją obecność w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej. Certovka zwana Małą Praską Wenecją pozwoliła nam na podróż w przestrzeni i czasie, która rozczuliła serca najbardziej nieromantycznych uczestników wycieczki  Na Moście Karola w poszukiwaniu szczęścia odnaleźliśmy Jana Nepomucena, którego dotknięcie gwarantuje życiowy sukces Na koniec, oczywiście z humorem i siłą witalną, dotarliśmy na Most Czecha, by oddać się ruchom fal w czasie rejsu po Wełtawie. Jednym słowem wiele pozytywnych emocji i wrażeń, zwłaszcza, że wielu z nas nigdy nie było za granicą Polski. Zmęczeni, ale dumni z siebie dzień zakończyliśmy myślą pierwszego prezydenta Czechosłowacji Tomasza Masaryka:

                                              "NEBAT SE - NELHAT - A NEKRAST"

Praga DZIEŃ III (14 kwietnia 2023 r.)

Kiedy kierownikiem wycieczki jest nauczyciel języka polskiego podróżowanie zawsze wyznacza duch literackiego natchnienia. Tym razem pomysłodawcą turystycznej trasy był niemiecki poeta Johann Wolfgang Goethe, który w 1790 roku w poszukiwaniu romantyzmu dotarł do Adrspach w Czechach i zakochał się w skalnym mieście. Deszczowa aura nie zniechęciła nas do zwiedzania, a wręcz przeciwnie uzmysłowiła fakt, że wiek skalnego miasta szacuje się na 89 milionów lat i to właśnie dzięki działaniu wody Skały Adrszpaskie zawdzięczają swój dzisiejszy kształt. Druga wersja powstania tego miejsca oparta jest na legendzie, która mówi, że rozgniewani bogowie zmienili mieszkańców w skały za to, że do bogatych miast czeskich wpuścili łupieżców. Z tego względu skalne miasto ma przypominać o zdradzie, której bogowie nie mogli wybaczyć. Przejęci tą historią próbowaliśmy przeprosić bogów, podtrzymując Głowę Cukru...., ale pozostali niewzruszeni  Może i dobrze, bo rejs łodzią po jeziorku na szczycie skał obfitował w ogromną dawkę humoru i nieoczekiwanych zdarzeń, które pozwoliły nam zakończyć turystyczny akcent w poczuciu dobrze wykorzystanego czasu.  

Ahoj!

Uczniowie Wielozawodowego Zespołu Szkół w Zatorze